Eazy-E

8. září 2009 v 19:37 |  Eazy-E

Eric Wright


Datum narození: 7. září 1964

Datum úmrtí: 26. března 1995

Povolání: Rapper

Narozen: Compton, Los Angeles

Pohřben: Los Angeles

Znamení: Panna

Skupiny: N.W.A a posléze sólo

Gang: CripsŽivotopis:


Eric Wright se narodil 7.Září 1964 v Compotnu (předměstí Los Angeles, Kalifornie). Matka Kathie Wright pracovala jako správce na ZŠ v Comptonu a jeho otec Richard Wright se živil jako poštovní dělník. Eric měl sestru Patricii a bratra Kennetha. Eazy vyrůstal v chudém předměstí LA a jim se též nevedlo dobře. Uživili se tak tak, ale na luxus to nebylo.

Ericovi se v dětství rýsovaly v hlavě stelné sny jako jeho kamarádům z okolních chudých čtvrťí. Chtěl dokázat něco velkého, ať to stojí, co to stojí. V jeho mládí byl populární hip-hop, který se Eazymu zamlouval a pomocí něj mohl vyjadřovat svou nenávist k světu. V té době ovšem cestrem hip-hopu byl New York, takže vyhlídky byly mlhavé.

V nízkém věku začíná prodávat drogy, aby je mohl investovat do rapu, jelikož to není laciná záležitost. Bylo jasné, že rodina mu v tomto ohledu nepomůže, jelikož peněz na zbyt neměli. A jak se dalo očekávat, Eazy propadl užívání drog.

V zimě roku 1979 ( bylo mu 17 let) jej vyhodili ze střední školy. Co se dá dělat, většina rapperů střední školu nemá dokončenou. Výjimkou je Snoop Dogg, který má maturitu a to je členem Crips. Stejně jako Eazy. Dále už jen prodával drogy, aby měl do svých začátků co největší zásoby peněz.

Nyní měl již Eazy u kámošů docela velký respekt a z drog si vydělal slušný balík. Jednoho dne se rozhodl, že investuje peníze do toho, co celeý život chtěl. A začal tím, že si postavil vlastní label. Pojmenoval jej Ruthless Records (nemilosrdné nahrávky). 3. března 1987 se setkal s Jerrym Hellerem v jeho studiu v LA. Heller vyslechl Eazyho samply a rozhodl se ,že s dalšíma dvěma pertnery se připojí k Eazyho Ruthless Records . Ještě téhož měsíce přivedl Eazy E do svého labelu The D.O.C. a podepsal s ním smlouvu. V tomto roce vznikla nejlepší rappová skupina v historii - N.W.A . Tu dále tvořili Lorenzo Paterson - MC Ren, dále rapper a writera z party nazývané CIA O'Shea Jacksona - Ice Cube a nakonec dva producenty z World Class Wreckin'Cru Antonieho Carrabyho - DJ Yella a Andreho Younga - Dr. Dre. Ten už byl v LA známý jako DJ (klub "Eve After Dark"). Tito obyčení chudí chlápci, z kterých se stali rappeři světového formátu, vytvořili N.W.A - Niggaz With Attitude (Negři s názorem) a ten názor se nebáli rappovat. Rappovali o věcech o kterých se ostatní jen báli promluvit.

Více o N.W.A ZDE

Eazymu v roce 1988 vychází jeho první sólové album. To se nazývá "Eazy-Duz-It", jenž obsahoval dvanáct písní. Ty jej prosalvují i jako solového rapera a dokazuje, že není tažen slávou jeho parťáků z N.W.A . Důkazem toho je počet prodaných alb - přes 2,5 milionu kusů.

V srpnu 1991, po rozpadu N.W.A zažaloval Eazy-E jeho bývalého parťáka z N.W.A Dr. Dreho a jeho label Death Row, a to včetně Suge Knighta, Dreho parťáka v labelu a D.O.C.a za to, že mu Suge Knight vyhrožoval a hrozil mu smrt pokud se nepřestane opírat o jeho osobu. Dr. Dre na tom neměl žádnou účast, pouze jej Eazy-E u soudu označil jako člena Death Row a tím do toho byl namočen. O této doby byl konec přátelství mezy Eazym a Dr. Drem. Eazy. Eazy se Suge Knighta nebál (byl zapleten do vraždy 2Paca) a druzí ho varovali, že se mu to vymstí. V říjnu roku 1992 Ruthless Records obviní Dreovo Death Row z vyděračství, spor však skončil po roce procesu Eazyho zrušením žaloby. V listopadu 1992 Dr. Dre vydává videoklip k tracku "Dre Day" a v něm ukazuje Eazyho ve špatém světle.

Eazy po delší době vydal druhé album v prosinci roku 1992 - "5150 Home for tha Sick" Prodalo se ho kolem milionu kusů. Album EP formátu obsahovalo pět tracků. V srpnu 1993 podepisuje Eazyho Ruthless Records smlouvu s Relativy Records a rozhodnou se hledat nové talenty rapu. V Říjnu 1993 Eazy-E vydává další album s vypečeným názvem" It's on (dre) 187Um Killa", které dosahuje veleúspěchu jako jeho první album - prodalo se ho více než 1,5 milionů kusů. Na albu si Eazy vůbec nebere servítky na Dreho, jeho Death Row, Suge Knighta a Snoop Dogga a pěkně si je tam naservíroval, dokonce popisuje v jedné písni i vraždu.

V zimě 1993 došel Eazymu soudní příkaz k placení almientů na svou dceru z Nebrasky. Alimenty činí 58.000$ (cca 1.750.000KČ). Mj.se objevily koncem tohoto roku ohlasy na jeho nové album, které vláda opět odsuzovala za násilné texty vůči Dremu.

V dubnu roku 1994 se sešel v rádiu s DJ Yellou a odstartovali Ruthless Radio Show v Los Angeleském rádiu KKBT (The Beat) k akci "Saturday Night".

Počátkem roku 1995 začínal mít problémy s dýcháním. 24.2.1995 byl Eazy-E hospitalizován kvůli podezření na chronické astma. 1.března byl diagnostikován AIDS. Nákaza je přisuzována jeho promiskuitě (měl sedm dětí s šesti různými ženami). Když už bylo jisté, že nepřežije, tak se Eazy oženil s Tomicou Woods dne 15.3.1995. Eazy nechal testovat manželku i jejich dceru na HIV a testy dopadly negativně. Eric Wright odkázal své tučné jmění (které mají základy z prodeje drog) své manželce a už jen čekal na smrt. Po dnech byl převezen na JIP. Bohužel svůj boj s AIDS, prohrál. Podlehl mu dne 26.3.1995. Neuběhlo ani 24 hodin od jeho smrti a už si vedení Ruthless stěžovalo a soudilo se o peníze, které odkázal své manželce. Management říkal, že Eazy byl poblouzněný a že nevěděl co dělá, když se ženil těsně před smrtí. Tak přišel o život jeden z nejlepších gangsta-rapperů na světě. Zkončil svůj krátký život plný strastí, chudoby, drog a krve. Svět přišel o zakladatele gangsta-rapu, kterého už nikdo nikdy na světě nenahradí. Snad je to osud opravdových gangstas, že musí ze světa odejít tak rychle, protože i 2Pac odešel v brzém věku. Někdy mě napadá, že někde nahoře nechtějí, aby na světě gangsta-rap nebyl a proto OG's tak rychle odcházejí. V dnešní době opravdový rap odchází velmi rychle a za chvíli se na něj zapomene. Lituji, že jsem se nenarodil o 30 let dříve, v Comptonu a jako černoch... Ale to je pouze můj pocit.

Rest in peace, OG Eazy-E
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Jak byste oznámkovali Eazyho-E (jako ve škole) ?

1 - real G! 92.2% (47)
2 2% (1)
3 2% (1)
4 2% (1)
5 2% (1)
nevím 0% (0)

Komentáře

1 $aintt $aintt | 1. února 2010 v 17:12 | Reagovat

R.I.P. Eazy E.

2 adamvalis adamvalis | 8. prosince 2010 v 12:16 | Reagovat

prosimtě jaký droze propadl ? please nevíž to jestli jo tak dej vědět přes komentář pls diky peace

3 Vox-pop Vox-pop | 3. ledna 2011 v 21:36 | Reagovat

Tak prodával marihuanu, na které vydělal a založil tak Ruthless records. A taky často zmiňuje v textech "8ball", což je 3.5 kokainu

4 ryder ryder | E-mail | 11. února 2011 v 19:53 | Reagovat

ty jo diky a nebyl nahodou zavislej na heroinu ? :D :D :D :-D  8-)  8-)  8-)  8-)  8-)

5 Cj Cj | 3. března 2011 v 17:41 | Reagovat

on zemřel na AIDS ne? R.I.P

6 pepa pepa | 29. března 2011 v 17:01 | Reagovat

dobrej blog pokud mate radi eazy e dopručuju se podivat na web http://www.eazy-e.wz.cz/

7 Nithin Nithin | E-mail | Web | 28. září 2011 v 6:06 | Reagovat

Usmívej se,zítra bude hůř…:-) Dobrej článek...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.